Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Körlüğe Bile Sebep Olabilir

Kontakt lens kullanımı sırasında hijyen kurallarına uyulmaması halinde enfeksiyon yüzünden körlük bile yaşanabilir.

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Körlüğe Bile Sebep Olabilir

Kontakt Lens Kullanıcıları Risk Altında

İngiltere Londra'daki Moorfields Göz Hastanesi uzmanları Acanthamoeba keratitis enfeksiyonu hakkında uyardı. Gözün ön yüzünde enflamasyona neden olan bu enfeksiyon en çok da kontakt lens kullananlarda görülüyor. Nadiren görülen bir enfeksiyon olsa da körlüğe götürecek kadar ciddi bir hastalık. Bu yüzden lens kullanıcıları mutlaka hijyen kurallarına dikkat etmeli.

Moorfields Göz Hastanesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre 2011 yılından beri gözde enfeksiyon vakaları ciddi oranda arttı. 2000-2003 yılları arasında yılda 8-10 vakaya rastlanırken bu oran 2011-2016 yılları arasında 35-65'e kadar çıktı.

Enfeksiyon vakalarındaki artış ile lens kullanımındaki artış arasındaki doğru orantı dikkat çekti. Uzmanlar lens kullanan kişileri hijyen kurallarına uyması konusunda uyarıyor.

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Lensleri çıkarıp takarken mutlaka hijyenik şartlara uyulmalı. Önce eller yıkanmalı ve lens kutusu ve solüsyonu ayarlanmalı. Daha sonra göze çok fazla temas etmeden tek parmakla steril bir şekilde lens çıkarılmalı. Eğer makyajınız varsa önce lensi çıkarıp, daha sonra makyajınızı silmelisiniz. Lensinizi her takıp çıkardığınızda lens solüsyonunuzu da tazelemelisiniz.

Lensler mümkün olduğunca az süre gözde durmalıdır. İşe ya da okula giderken lens takmak, eve geldikten sonra çıkarmak en sağlıklısıdır. Duşa girerken, denize girerken lens takmak enfeksiyona sebep olabilir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE