Yanlış Bilinenin Aksine Spor Yapmak Astıma İyi Geliyor

Genellikle astım hastalarının spor yapamayacağı sanılsa da aslında spor yaparak astımı kontrol altına almak mümkün.

SAĞLIK 05.07.2018, 22:51
Yanlış Bilinenin Aksine Spor Yapmak Astıma İyi Geliyor

Spor Alerjiye İyi Geliyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Can Kocabaş sağlıklı bir yaşam için sporu öneriyor. Ayrıca yanlış bilinenin aksine spor yaparak astımın kontrol altına alınabildiğini ifade ediyor. Alerjik hastalıkların fazla olduğu toplumda sporun mutlaka yer etmesi gerektiğini belirtiyor.

Astım ve alerji rahatsızlığı olanların spor yapma konusunda endişeli olduğunu söyleyen Kocabaş, alerji uzmanların bu konuda bir uyarısı olmadığına dikkat çekiyor. Hatta spor yapmalarının hastalıklarına iyi geleceğini de tavsiye ediyor.

Alerjiye Uygun Spor Yapılmalı

Astım hastalarının spor yapamayacağı kanısının yanlış olduğunu belirten Kocabaş, bu kişilerin doktor kontrolünde spor yapabileceğini söylüyor. Alerjisi ve astımı olanlara düzenli egzersiz yapmalarını önerdiklerini söyleyen Kocabaş, spor yapmanın hastalığa iyi geldiğini ifade ediyor. Polen alerjisi olanların bahar aylarında sabah saatlerinde yada rüzgarlı havalarda spor yapmalarını önermiyor ancak her hastanın alerjisine uygun bir spor yapmasını tavsiye ediyor. Kocabaş göğüs kaslarını geliştirdiği için yüzmenin de astım hastalarına iyi geldiğini ifade ediyor.

Astım ya da alerji hastası olan çocukların beden eğitimi dersine katılmamasının yanlış bir davranış olduğunu söyleyen Kocabaş, eğer çocuk beden dersinde öksürüyor ya da nefes darlığı yaşıyorsa tedavisinin kontrol edilmesini öneriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)