Vücuda Yayılan Gizli Tehlike Ağır Metal Zehirlenmesi

Hızlı ve dayanıklı üretim adına doğal yöntemlerden uzaklaşılması neticesinde ağır metal zehirlenmesi riski artış gösteriyor.

SAĞLIK 22.01.2019, 16:35
Vücuda Yayılan Gizli Tehlike Ağır Metal Zehirlenmesi

Son Yıllarda Artış Gösterdi
Aile Hekimi Uzm. Dr. Semih Gökart, yapılan araştırmalara göre; son 10 yılda ABD nüfusunun yüzde 25'inde ağır metallere bağlı sorun oluştuğunu söyledi. Dışarıdan alınan metaller vücutta birikerek organları ve sistemleri etkiliyor. Psikolojik ve fizyolojik pek çok soruna yol açıyor. Hatta DNA hasarına dahi yol açabiliyor. Ağır metaller çocuklarda ve yaşlılarda ise daha fazla hasar bırakıyor. Kronik hastalıkların yanı sıra kanseri de tetikliyor. Beyin ve böbreklerde birikmeye meyilli olan ağır metaller zehirlenmeye de sebep olabiliyor. 

Hızlı Ama Sağlıksız Üretim
Dünya nüfusunun artması ile üretim de oldukça hızlandı. Kaynak kullanımı, dayanıklılık ve fiyat sebebiyle ise sağlıklı üretimden uzaklaşıldı. Diğer yandan tarımda kullanılan tohumlar ve tarım ilaçları ile ağır metallerin hayatımızdaki yeri arttı. Sanayi kaynakları, mutfak ürünleri, amalgam dolgular, kozmetik ürünleri ya da deniz canlıları gibi pek çok yolla vücudumuza ağır metaller giriyor. Çizilen yıpranan mutfak gereçleri, deterjanlar, oyuncaklardaki boyalar gibi daha pek çok şeyde ağır metal bulunuyor. 

Ağır metal zehirlenmesi halinde baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, sindirim problemleri koordinasyon bozukluğu, kansızlık gibi pek çok belirti görülüyor. Ancak belirtiler pek çok hastalıkla karışabildiğinden teşhis zor koyuluyor. Gıda ve vitamin takviyesi ile tedavi ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@