Uzun Boylularda Kanser Riski Daha Fazla

Uzun boylu insanların vücudunda daha fazla hücre olduğu için kanser olma risklerinin de daha yüksek olduğu açıklandı.

Uzun Boylularda Kanser Riski Daha Fazla

Her 10 Cm Riski %10 Arttırıyor
California Riverside Üniversitesi Biyoloji Profesörü Leonard Nunney yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre ortalama boy kadınlarda 162 cm iken, erkeklerde 175 cm’dir. Ortalamanın üzerindeki her 10 cm ise kanser olma riskini %10 arttırıyor. 

Yapılan araştırmada uzun boylu kişilerin vücudunda daha fazla hücre olduğu için kanser riskinin de fazla olduğu belirtildi. Çünkü mutasyona uğrayacak ve kansere sebep olabilecek çok daha fazla hücre barındırıyorlar. 

Araştırmada kadın ve erkeklerden oluşan 10 binden fazla vaka incelendi. Veriler incelenerek 23 kanser türünden 18’inde hücre sayısının önemli olduğu belirlendi. Bu 18 kanser türünde kişinin vücudundaki hücre sayısı ve kansere yakalanma riski arasındaki ilişki ortaya koyuldu. 

Kadınlarda Risk Daha Fazla
Araştırma ile diğer kadınlara göre uzun kadınların kansere yakalanma riskinin yüzde 12 daha fazla olduğu belirlendi. Uzun erkeklerin kansere yakalanma riski ise diğer erkeklere göre %9 daha fazla. Boyun uzun olması ile kanser riski bağlantısı en çok kolon, böbrek ve lenf kanserlerinde tespit edildi. 

Ayrıca araştırmada kanser bulguları ile pıhtı, kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi hastalıkların riski arttırdığı da yeniden belirlendi. Böylece daha önce yapılan araştırmalar desteklenmiş oldu.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE