Uzmanlardan Aşırı Tarçın Tüketmeyin Uyarısı

Tarçının içerisinde bulunan kumarin adlı madde nedeniyle uzmanlar tarçının aşırı derecede tüketilmesini tavsiye etmiyorlar.

SAĞLIK 20.01.2019, 21:24
Uzmanlardan Aşırı Tarçın Tüketmeyin Uyarısı

Beyin Kanaması Riski 
Tarçın içeceklere ve tatlılara lezzet katan önemli besinlerden birisidir. Ancak içerisinde kumarin adlı madde bulunması nedeniyle kanı sıvılaştırdığı biliniyor. Kanın aşırı derecede sıvılaşması durumunda ise beyin kanaması risk ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu sebeple tarçının aşırı derecede tüketilmemesini tavsiye ediyorlar. 

Ucuz Tarçınlara Dikkat
Piyasada bulunan tarçınların kaliteleri de birbirine göre farklılık arz ediyor. Kurutma usullerine göre tarçın içerisindeki kumarin miktarı artabiliyor. İşte bu sebeple uzmanlar ucuz olan tarçınlara yönelinmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Tarçın kuruduktan sonra içerisinden çıkarılan toz kısımda kumarin miktarı az olurken geriye kalan odunsu kısımda daha fazla olmaktadır. eskiden ülkemizde sık kullanılan Seylan tarçınında da kumarin miktarının düşük olduğu belirtiliyor. Ancak fiyatı pahalı olduğu için fazla tercih edilmemektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü 70 kilogram ağırlığındaki bir bireyin günlük en fazla 7 miligram kumarin tüketebileceğini belirtiyor. Buna karşılık tarçınların odunsu kısmında bulunan kumarin miktarı 6,8 miligrama kadar çıkıyor. Dolayısıyla burada büyük bir riskin bulunduğunu belirtmek gerekir. 

Tarçın tüketen kimseler eğer bir de kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa bu durumda risk katlanarak artıyor. En ufak darbede dahi beyin kanaması geçirilmesi söz konusu olabiliyor. Bu sebeple kesinlikle doktor tavsiyesine göre beslenmek gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@