Uykuda Yüzünüz Kırışmasın Diye Bere Takın

Yüzüstü ya da yan yatanlarda uyku sırasında kırışıklık olmaması için gece yatarken bere takmak gerekiyor.

SAĞLIK 11.12.2018, 08:14
Uykuda Yüzünüz Kırışmasın Diye Bere Takın

Uyurken Kırışmayın
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Başar Kaya, uyurken kırışmamak için tavsiyelerde bulundu. Yüzüstü ya da yan yatanların daha sık kırıştığını söyleyen Kaya, bu kırışıklıkların botoks ya da dolgu ile tedavi edilemediğini söyledi. Çözüm olarak ise elastik ve terletmeyen bere takarak uyumak gerekiyor. Böylece uyku sırasında oluşan deformasyonlar önlenebiliyor. 

Ciltte oluşan kırışıklıkların en büyük sebebi yapılan mimiklerdir. Ancak uykuda yapılan hareketler de yüzün kırışmasına sebep olur. Ancak bazı kırışıklıklar var ki sadece uykuda oluşur. Yüzde görülen çapraz çizgiler sadece yüzüstü ve yan yatan kişilerde oluşuyor. Alın, yanak ve göz kenarına kadar uzanan çapraz çizgiler en çok yüzüstü yatmaktan kaynaklanıyor.

Sırtüstü Uyuyun ve Bere Takın 
Kişiler hayatlarının üçte birini uyku halinde geçiriyor. Bu yüzden de uykuda kırışmak çok daha kolay. Ömrünün üçte birinde yan ya da yüzüstü yatan kişi kolayca deforme oluyor. Hatta sürekli sağ tarafa yatan kişinin o omzu küçülüyor. Kadınlarda o tarafa gelen göğsün şekli bozulabiliyor. Çünkü bu pozisyonda vücut ağırlığı ile vücudun bir kısmı eziliyor. 

Hollywood yıldızları kırışmamak için alın ve kaşlarını yukarıya bantlayarak uyuyorlar. Buna alternatif olarak kayakçı ya da bisikletçi beresi olarak bilinen sıkı elastik bereler kullanılabilir. Bu bereler yüzü gerdirdiği gibi saçları da koruyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@