Umreden Dönenler Öğrenci Yurtlarında Karantinaya Alındı

Umreden gelenlerden birinde virüs görülmesi üzerine tüm gelenler Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındı.

SAĞLIK 15.03.2020, 19:56
Umreden Dönenler Öğrenci Yurtlarında Karantinaya Alındı

10 Bin 330 Kişi Karantinada

Kabe’nin boşaltılması kararı üzerine Medine’ye umreye gidenler de kafileler halinde yurda geliyor. Umreden gelenlerden birinde korona virüs tespit edilmesi üzerine diğer tüm gelenler karantinaya alınıyor. MEB ve YÖK tarafından okulların tatil edilmesi kararı üzerine büyük oranda boş kalan öğrenci yurtları umreden gelenler için hazırlandı. Yurtlarda az sayıda öğrenci kalmıştı. İsteyenler servislerle otogarlara götürüldü. Diğer öğrenciler de müsait olan diğer yurtlara yerleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından umreden gelenler için açıklamada bulunuldu. Medine’den gelen Türk vatandaşlarının KYK’ya ait öğrenci yurtlarında karantinaya alındığı açıklandı. Son kafile ile birlikte 10 bin 330 vatandaş yurtlara yerleştirildi.  Şu anda Ankara’da 3, Konya’da 2 yurtta umreden kalan vatandaşlar kalmaktadır. 

Gerekli Önlemler Alındı

Umreden gelen vatandaşların büyük çoğunluğu ileri yaşta olması nedeniyle risk grubunda bulunuyor. Bu nedenle sıkı önlemler almak gerekiyor. Öğrenci yurtları öncelikle dezenfekte edildi ve sonrasında misafirler yerleştirildi. Bu kişiler aileleri ile iletişim kurabiliyor, haberleşiyor ancak yüz yüze görüşmelerine izin verilmiyor. 

Umreden gelenlerin rutin kontrolleri yapılıyor. Hastalık belirtisi olup olmadığına bakılıyor. Eğer hastalık belirtisi olursa diğer vatandaşlardan ayrılacak ve sağlık kuruluşlarında tedaviye başlanacak. Gelecek olan son 4 kafileden sonra Arabistan’da vatandaşımız kalmadı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)