Ücretsiz Kanser Tedavisinde Son Durum

Kanser tedavisi için gerekli ilaç ve tedaviler SGK Geri Ödeme Komisyonu tarafından onaylanamazsa fark ödenmeye devam edilecek.

SAĞLIK 23.07.2018, 21:48
Ücretsiz Kanser Tedavisinde Son Durum

SGK Kriterlerine Uymalı

Kısa süre önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklikler ile kanser ilaç ve tedavilerinin tamamen ücretsiz olacağı ilan edilmişti. Ancak tüm ilaç ve tedaviler bu kapsama girmiyor. Kanser tedavisinde kullanılan bu ilaçların ve tedavilerin karşılanması için bazı kriterlere uyması gerekiyor. Bu kriterlere uygunluğa ise SGK bünyesindeki Geri Ödeme Komisyonu karar veriyor.

Kanser tedavisi için kullanılan pek çok ilaç geri ödeme kapsamına girmiyor. SGK kriterlerini sağlamayan ilaçlar içinse hastalar yine fark ödemeye devam edecekler. Kanser tedavisinde doktorlar immünoterapi ve akıllı ilaçlar da tercih ediyorlar. Bu ilaçlar ise SGK geri ödeme kapsamında bulunmuyor. 3 ay önce geri ödeme kapsamına giren Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid gibi kanser ilaçları da yeniden SGK engeline takıldı. Bu ilaçlar da geri ödeme şarlarını sağlayamayanlardan. Bu tür ilaçlar için hastalar fark ödemeye devam edecek. SGK yalnızca hastalığının son evresine gelmiş olan artık kemoterapiden de fayda görmeyen hastalar için ödeme yapacak.

Hasta Yakınları Rahatsız

Kanser tedavisinde en çok tercih edilen ve bağışıklık sistemini harekete geçiren Keytruda adlı ilaç da geri ödeme kapsamında değil. Hasta yakınları bu tür ilaçların geri ödeme kapsamına alınması için imza kampanyaları yürütüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)