Ücretsiz Kanser Tedavisi İle Uygulamada Neler Değişecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile kanser tedavisinin ücretsiz olacağı belirtilmişti. Peki, neler değişiyor?

SAĞLIK 08.07.2018, 21:00
Ücretsiz Kanser Tedavisi İle Uygulamada Neler Değişecek?

Kanser Tedavisi, Cerrahisi ve İlaçları Ücretsiz Olacak

Sarıeroğlu’nun yaptığı açıklama ile kanser hastalarının tedavisi için hiçbir ücret alınmayacağı haberi verilmişti. Kanser cerrahisi, ilaçları ve tedavisi ücretsiz olacak denilmişti. Peki bu yenilik uygulamada neleri değiştirecek?

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip değişikliği yorumladı. Saip bu yeniliğin aslında basında yer aldığı gibi sansasyonel bir durum olmadığını söyledi. Çünkü ülkemizdeki devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri zaten kanser hastalarına ücretsiz tedavi veriyor. Ancak SGK tarafından bu hastalara verilen geri ödemeler çok düşüktü. Bu yüzden de pek çok tetkikin yapılmasından kaçınılıyordu. Başta üniversite hastaneleri olmak üzere hastaneler SGK’dan gerekli desteği alamadığı için zarar ediyordu.

Kanser tedavisinin ücretsiz olması açıklaması daha çok özel hastaneleri ilgilendiriyor. Özelde kanser hastalarının tedavisi fark ücreti alınarak yapılıyordu. SGK ödemesinin arttırılması ile o fark ücretleri ya az alınacak ya da hiç alınmayacak.

Kanser Hastaları İçin Bakım Merkezleri

Kanser hastaları için bakım merkezleri aslında büyük bir ihtiyaç. Ancak yapılan düzenlemede buna ilişkin bir gelişme yer almadı. Kanser hastalarında devlet en çok kanserin tekrarlaması halinde harcama yapıyor. Çünkü bu hastalara onkolojik destek veren hastane çok az. Kanserli hastaların en iyi şekilde bakımı için bakım merkezleri büyük ihtiyaç.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)