Tuz İçin Ezber Bozan Araştırma

Bilim insanları fazla tuz tüketiminin zararlı, az tuz tüketiminin ise faydalı olduğu tabusunu yıkacak bir araştırmaya imza attı.

SAĞLIK 12.08.2018, 21:21
Tuz İçin Ezber Bozan Araştırma

Sadece Hipertansiyon Hastaları Fazla Tuz Tüketmemeli

Fazla tuz tüketiminin hipertansiyona, yüksek tansiyonun ise kalp krizi ve felç gibi hastalıklara sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Hatta hep hayatımızdan üç beyaz dediğimiz şeker, tuz ve unun çıkarılması istenir. Doktorlar, tıp kuruluşları daha az tuz tüketimi tavsiye ederler. İşte tüm bu tabuları yıkan bir araştırma yapıldı.

Kanadalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre düşük tuzlu diyetler zannettiğimizin aksine sağlıklı değiller. Lancet Tıp Dergisi’nde yayınlanan bu araştırmaya göre tuz kısıtlaması yalnızca hipertansiyonu olan kişiler geçerli. Sağlıklı insanların tuz tüketimini sınırlamasına hiç gerek yok.

Kanada McMaster Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma ile 18 ülkede yaşayan 90 binden fazla kişi araştırmaya dahil edildi. Tansiyonu normal olan insanlar ile yüksek olanlar belirlendi ve kişilerin tuz tüketimi ölçüldü. Bu kişilerde görülen ölüm, kalp hastalığı ya da felç ihtimallerinin bir farkı olup olmadığı araştırıldı.

Tansiyonu Yüksek Olmayanlar Tuz Tüketebilir

Tansiyonu olamayan hastalarda düşük tuz tüketimi, ortalama tuz tüketimine göre kalp krizi, felç ve ölüm riskini yüzde 11 artırıyor. Yani tansiyon hastası olmayan kişiler için düşük tuz tüketimi sağlıklı değil, aksine zararlı. Düşük tuz alımı kan basıncına yol açarak kronik hastalıklara sebep olabiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)