Türkiye’deki SSPE Hastalarına Aylık Bağlanacak

SSPE hastaları için iki bakanlık protokol imzaladı. SSPE hastalarına bakım aylığı bağlanacak.

SAĞLIK 15.01.2018, 22:50 15.01.2018, 23:55
Türkiye’deki SSPE Hastalarına Aylık Bağlanacak

Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Türkiye’de yaşayan SSPE hastalarına aylık bağlanmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Bu gelişme pek çok SSPE ailesini sevindirdi.

SSPE Nedir?

Küçükken kızamık geçiren kişilerde beyne yerleşen virüs, kalıcı zararlar verebiliyor. SSPE hastalarının kızamıktan ötürü beyin fonksiyonları olağan şekilde çalışamıyor. Erkek çocuklarda daha çok rastlanılan bu hastalığa Güneydoğu illerinde daha çok görülüyor. Nörolojik etkenler nedeniyle kendi hayatını idame ettirmeyen bu kişiler zamanla yatağa bağımlı hale geldiği için bakıma muhtaç oluyorlar. Bu yüzden SSPE hastalarının bakımı için aylık bağlanması büyük önem arz ediyor.

Gelişme SSPE Ailelerini Sevdirdi

SSPE hastası olan kızı için 16 yıldır mücadele veren baba Ercan Akto, SSPE Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurmuştu. Dernek uzun zamandır SSPE hastaları için mücadele yürütüyordu. Bu düzenleme hakkında açıklama yapan Dernek Başkanı Ercan Akto, düzenlemeyi olumlu bulduklarını ifade etti. SSPE hastası olan ailelerin bulundukları illerde gerekli mercilere aylık bağlanması için başvurmalarını istedi.

Nakdi yardım ve aylık bağlanması gibi gelişmelerin aileleri bir nebze olsun rahatlatacağını ifade eden Akto, dernek üyelerine de bulundukları ildeki bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmalarını tavsiye etti.

Akto temennilerinin aslında aylık bağlanması yerine SSPE hastası olan ailelerden birinin istihdama kazandırılması ile kalıcı çözüm olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)