Türkiye’de Tuz 3 Kat Fazla Kullanılıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre dünya genelinde ortalama 5 gram tuz tüketimi yapılırken ülkemizde bu oran 15 gram olarak tespit edildi.

SAĞLIK 11.03.2019, 21:00
Türkiye’de Tuz 3 Kat Fazla Kullanılıyor

Ölüme Neden Olabiliyor
Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde faaliyet gösteren Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlık Yaşam Programı Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, ülkemizde tuz tüketiminin çok fazla olduğunu belirtti. Ülkemizde 70 yaş öncesinde vefat eden insanların oranının %17 olduğunu ifade etti ve bunun dünya genelindeki ortalamaya göre yüksek olduğunu belirtti. Zira dünya genelinde 70 yaş öncesinde vefat edenlerin oranı %8-10 bandı arasında değişiyor. 

Erken ölümlerde en çok görülen unsurların başında bulaşıcı olmayan hastalıklar bulunuyor. Öyle ki %88 oranında bulaşıcı olmayan hastalıklar ölümlere neden olmaktadır. Bunlar içerisinde yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik, tütün ve alkol tüketimi gibi unsurlar yer alıyor. 

Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Ergüder, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın dünya ortalamasına göre 3 kat fazla tuz tükettiğini buna karşılık daha az hareket ettiğini belirtti. İşte bu durum diyabet ve obezite başta olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Ergüder, ülkemizdeki paketli gıdaların üzerinde yazan ifadelerin oldukça küçük olduğunu da belirtti. bunun yerine trafik ışıkları gibi renklendirmeler yapılması daha isabetli olacaktır. Bu konuda çalışmalar başladı ve 2019 sonunda hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)