Türkiye’de İlk Kez Ayaktan El Parmak Ucuna Nakil Gerçekleşti

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ülkemizde ilk kez ayaktan el parmak ucuna nakil gerçekleştirildi.

SAĞLIK 06.03.2019, 21:53
Türkiye’de İlk Kez Ayaktan El Parmak Ucuna Nakil Gerçekleşti

Tıpta Bir İlk Daha
Yaklaşık 6 ay önce geçirdiği iş kazası ile parmağının ucunu kaybeden 50 yaşındaki Şükran Görünmez’e ayak parmağından nakil yapıldı. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından operasyon başarı ile gerçekleştirildi. 

İş kazasında sol elinin orta parmağının ucunu kaybeden hasta, üniversite hastanesine başvurdu. KSBÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı  Başkanı Dr. Anvar Ahmedov ve Op. Dr. Furkan Karabulut hastanın sol ayağından aldığı parmak ucunu eline nakletti. Böylece Türkiye’de ilk kez parmak ucu nakli gerçekleştirildi. 

Parmak ucu kopmaları sıklıkla yaşanan kazaların başında geliyor. Bu durumda genelde yerine dikme ya da kapama yöntemi ile tedavi uygulanıyor. Ancak bu operasyonlarda elin fonksiyonelliği azalıyor. Estetik olarak da hastaları rahatsız ediyor. 

Hastanın yaşı, mesleği, sigara içme durumu, sosyokültürel durumu gibi etkenlere göre hastalara parmak ucu nakli uygulanabiliyor. Daha çok Uzakdoğu ülkelerinde uygulanan bu ameliyat ilk kez ülkemizde de yapıldı. 

Parmak Ucu Normal Şekilde Kullanılacak
Yapılan operasyonda ayak parmak ucu eklem yerinden alınarak el parmağına eklem yerinden eklendi. Doku kaybı mümkün olduğunca onarıldı. Ayaktan alınan doku ileri mikrocerrahi teknikle ele nakledildi. Hasta 3-6 ay sonra parmağını normal şekilde kullanabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@