Türkiye’de Dünyanın Aksine AIDS Giderek Artıyor

1 Aralık Dünya AIDS günü sebebiyle bu hastalığa dikkat çekilirken uzmanlar ülkemizde her geçen gün hastalığın arttığını ifade ediyor.

Türkiye’de Dünyanın Aksine AIDS Giderek Artıyor

Yarısı Cinsel Yollardan Bulaşıyor
Dünya genelinde AIDS hastalığının görülme oranları azalmaya başlarken ülkemizde artışa geçti. Hastalığın tespit edildiği kişilerin %80’i ise erkeklerden oluşuyor. Çok eşlilik, korunmadan cinsel ilişki gibi çeşitli nedenlerden meydana gelen AIDS ülkemizde her geçen gün artıyor. Resmi verilere göre ülkemizde AIDS hastası olanların sayısı 17 bini geçiyor. Ancak hastalığının farkında olmayan ya da hastaneye gitmeyen kişilerin sayısının da hayli fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu kişilerin de eklenmesi ile birlikte yaklaşık olarak 30 bin kişinin AIDS hastası olabileceği öngörülüyor. 

HIV virüsü taşıyan kişiler hasta olduklarının farkına oldukça geç varıyorlar. Öyle ki üzerinden 8-10 yıl geçtikten sonra AIDS hastası olduğu fark edilen kimseler bulunmaktadır. İşte bu sebeple başta gençler olmak üzere cinsel yönden aktif hayat yaşayanların kan testi yaptırmalarında hayati önem bulunmaktadır. 

Ayrıca belirtmek gerekir ki AIDS hastalığına yakalananların toplumdan izole edilmesine gerek yoktur. Zira bu hastalık kan veya cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığa yakalananlar toplumdan uzaklaştırılmadan tedavi edilmelidir. AIDS tedavisi geçmiş yıllara göre çok daha etkili bir şekilde yapılabiliyor ve bu hastalık yüzünden ölenlerin sayısı her geçen gün daha da çok azalmaya devam ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE