Türkiye’de 2.5 Milyon Diyabetli Var ama Haberleri Yok

Türk Diyabet Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, Türkiye’de 7 milyon diyabetli olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti.

SAĞLIK 17.01.2018, 20:09
Türkiye’de 2.5 Milyon Diyabetli Var ama Haberleri Yok

Bu kişilerden 2.5 milyonunun ise henüz diyabetinden haberi yok. Çünkü hastaların 3’te biri şikâyeti olmadığı takdirde doktora gitmiyor. Bu sebeple diyabetten de haberdar olmuyor. 

Tedavisiz Birkaç Milyon İnsan Var

İlkova, doktora gitmediği için diyabetini bilmeyen, dolayısıyla da tedavisi yapılmayan 2.5 milyon insan olduğunu ifade etti. Tanı koydukları hastalardan 3’te birinin diyabetlerini ilk defa bu şekilde öğrendiklerini ifade etti. Hastalar ancak şikayetler ortaya çıkınca doktora gidiyorlar diyen İlkova, erken teşhisin öneminden bahsetti.

Diyabetin Belirtileri Neler?

Tedavi edilmeyen ya da iyi tedavi edilmeyen diyabetin sakatlıklara sebep olabileceği, böbrek yetmezliğine ve hatta körlüğe sebep olabileceğine dikkat çekti. Diyabet tanısı için açlık şekerinin 126 mg/dl olmasının yeterli olduğunu ifade eden İlkova, belirtilerden de bahsetti. Sık idrar kaçırma, ağız kuruluğu, istem dışı kilo kaybı, sık ve aşırı acıkmalar, çok su içmek, görme kalitesinin düşmesi gibi belirtilerin şekere işaret olduğunu ifade etti. Tip-2 diyabetlilerde ise bu belirtilerin az olabileceğini ya da hiç olmayacağını ifade etti.

Toplumdaki yaklaşık 7 milyon insanın yüksek diyabet riski taşıdığını ifade eden İlkova, bu kişilerin 5 yıl içinde diyabet olması bekleniyor dedi. Ancak toplumdaki pek çok kişi bu durumdan habersiz olduğu için tedavi görmüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@