Türkiye'de Her 5 Kişiden Biri Obez

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'deki her 5 kişiden biri obez ve yıllık 20 milyar lira obezite ameliyatları için harcanıyor.

SAĞLIK 23.06.2018, 21:21
Türkiye'de Her 5 Kişiden Biri Obez

Obezite İle Mücadele Merkezleri Kuruldu

Sağlık bakanlığı tarafından obezite ile savaş öncesinde çalışma yapıldı. Türkiye'deki obezite profili çıkarılarak yapılacaklar belirlendi. Beş ilde kurulan altı merkez sayesinde obezite ile savaş için pilot uygulama başlatıldı. Uygulamadan verim alınması hâlinde 81 ilde uygulamaya konulacak. Bu kapsamda ülkemizde obeziteye ilişkin veriler çıkarıldı.

Obezite merkezleri pilot olaraktan İstanbul'da Samatya ve Bağcılar'da kuruldu. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana'da da diğer merkezler bulunuyor. Bu merkezlerden hastalara 6 modül uygulanacak. Sağlık görevlileri, diyetisyenler, halkla ilişkiler uzmanları, psikologlar ve eğitimcilerden oluşan pek çok kişi bu merkezde yer alacak. Vücut kitle indeksi 30 ve üstü olan herkes bu programlara katılabilecek. İnfeksi 40 ve üstü olanlar hastanede tedavisi edilirken 50 ve üstü olanlar ise yatarak tedavi edilecek. Hastalar beklenen kiloyu veremezler cerrahi destek verilecek.

Obezite Verileri

Yapılan araştırmalara göre her yıl 20 milyar TL obezite ameliyatları için harcanıyor. Bu maliyet içinde fazla tüketim, hastalıklar, sağlık maliyetleri, iş ve çalışma engelleri gibi kalemler bulunuyor.

Ülkemizde obezite ameliyatı olanların sayısı da her geçen gün artıyor. 2012 yılında 811 kişi ameliyat olmuşken 2017 yılının ilk 9 aylık sürecinde bu oran 7 kat artarak 6.395 oldu. Ameliyat olanlardan 12 kişi hayatını kaybetti. Obezite ameliyatı olan kadınların sayısı ise erkeklerden 3 kat daha fazla oldu. Ancak cerrahi operasyonlarla kilo verenlerin%80'i yeniden kilo aldı. Yeniden kilo alan hastalarda ise depresyon baş gösterdi. Diyetler kilo verenlerin de yüzde 80'inin yeniden kilo aldığı gözlemlendi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)