Türk Doktorlar Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde hizmet veren doktorlar yeni bir ameliyat yöntemi geliştirerek dünya tıp literatürüne girmeyi başardılar.

SAĞLIK 26.02.2019, 15:43
Türk Doktorlar Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi

Çene Dikmeye Gerek Kalmıyor
Solunum darlığı yaşayan kimselerin daha rahat nefes alabilmeleri için ameliyat yapılması gerekiyor. Ancak ameliyat sonrasında iyileşmenin sağlanması için hastanın çenesi göğsüne dikiliyor. Bu şekilde bir hafta kadar kalmak zorunda olan hastalar zor günler geçiriyor. İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek için yeni bir ameliyat yöntemi geliştiren Türk doktorlar çeneyi dikmeden hastayı ameliyat edebiliyorlar.

Bu yeni yöntemi keşfeden Profesör Doktor Celal Tekinbaş yaptığı açıklamada geliştirdikleri yöntem sayesinde hastaların ameliyat sonrasında boyunlarını çevirebildiklerini, rahatlıkla yemek yiyip içebildiklerini de belirtti. 

20 Hastaya Uygulandı
Geliştirilen yeni yöntem 20 hastaya başarılı bir şekilde uygulandı. Ameliyattan çıkan hastalar ise bunu bir mucize olarak nitelendirdi ve doktorlara teşekkür etmeyi de ihmal etmediler. 
Doktorlar geliştirilen yöntemin dünya tıp literatürüne girdiğini ifade ederken bundan memnuniyet duyduklarını da aktardılar. Artık dünya genelinde Türk doktorların geliştirdiği bir ameliyat yöntemi uygulanmaya başlayacak. Bu yöntemin Türk doktorlara da öğretilmesi için çalışmalar yapılacaktır. Dolayısıyla hastalar ameliyat için sadece KTÜ'ye gitmek zorunda kalmayacaktır. Hali hazırda bu rahatsızlığı yaşayanların ek ameliyatlara gerek kalmadan iyileşebilmeleri için bu yöntemi tercih etmeleri tavsiye ediliyor. Aksi takdirde ciddi komplikasyonlar ve yeni ameliyatlar söz konusu olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@