Türk Bilim Kadını Kol Ve Bacak Gibi Uzuvların Yeniden Üretilebileceğini Keşfetti

Tıbbi genetik uzmanı Hülya Kayserili, çocukları kolsuz ve bacaksız doğan iki aile üzerinde yaptığı çalışmalarla ilerde kol ve bacak gibi uzuvların üretilebileceğini keşfetti.

SAĞLIK 13.06.2018, 14:20
Türk Bilim Kadını Kol Ve Bacak Gibi Uzuvların Yeniden Üretilebileceğini Keşfetti

Kol Ve Bacakların Gelişmemesi Genler Yüzünden

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Hülya Kayserili ile Prof. Dr. Bruno Reversade ve pek çok ülkeden klinisyen birlikte yaptıkları çalışma ile kol ve bacakların hiç gelişmemesine sebep olan geni keşfetti. Hayvan modellerinde yapılan çalışma ile çok sayıda uzvun oluşabildiğini kanıtladılar. İşte bu araştırma bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Prof. Dr. Kayserili yaklaşık 7 yıl arayla iki ailenin anne karnındaki bebeklerini değerlendirdi. Bu ailelerine bebeklerinde kol ve bacaklarda gelişimleri olmadığı gibi akciğer gelişimi yetersiz ve yarık damak dudaklıydılar. Bu durumun genetik olacağını düşünmesi araştırmalarının çıkış noktası oldu. Bu iki ailenin uzaktan akraba olduğu anlaşıldı. Diğer ülkelerdeki benzer bebeklerin DNA örnekleri ile de karşılaştırıldı. 4 ülkeden 5 ailede de aynı genin mutasyonu fark edildi.

Kurbağalarda Çalışma Yapıldı

İnsan genlerindeki bu duruma ilişkin çalışma kurbağalarda test edildi. Aynı genin mutasyonu halinde kol ve bacak oluşmadığı görüldü. Bazı genlerin ortadan kaldırılması halinde ise fazla kol ve bacak oluştuğu saptandı. İşte bu bulgular kullanılarak doğuştan ya da sonradan kol ve bacağı eksik olanlarda uzuv üretilebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)