Türk Bilim İnsanları Epilepsi Hastaları İçin Beyin Pili Geliştirdi 

Türk Bilim İnsanları Gaziantep'te Epilepsi hastalığının ataklarını azaltan yada yok eden beyin pili geliştirdi.

SAĞLIK 15.01.2018, 23:11 15.01.2018, 23:55
Türk Bilim İnsanları Epilepsi Hastaları İçin Beyin Pili Geliştirdi 

Gaziantep’te epilepsi hastaları için çalışan 25 kişilik ekip, epilepsi hastalarının ataklarını azaltan ya da yok eden bir beyin pili geliştirdi. Gaziantepli bir işadamının hayali ile kurulan 'Ninova Neurotechnology' bilim merkezinde çalışan doktor, mühendis, yazılım mühendisi ve bilim insanlarından oluşan 25 kişilik ekip yerli beyin pili ürettiler.

Hastaların Yüzde 30’unda İşe Yarıyor

Eski Başabakan Mesut Yılmaz’ın oğlunun epilepsi hastası olduğu için intihar etmesi üzerinde yeniden gündem olan epilepsi hastaları için sevindirici bir haber geldi. “Epistop” adı verilen cihaz sayesinde hastaların yüzde 30’unda nöbetler engellenebiliyor.

Cihazın üretimi için 6 milyon dolarlık ar-ge çalışması yürütüldü. Bu cihazın benzeri sadece ABD’de üretiliyor ancak Türk bilim insanları tarafından geliştirilen cihaz, daha gelişmiş özelliklere sahip.

Epilepsi hastaları için pil, hastanın göğüs kafesine deri altından takılıyor. Beyine giden sinirlere ise kablolar bağlanıyor. Hastanın ataklarını şiddetine göre frekans ayarlaması yapılabiliyor. Cihazı vücuttan çıkarmaya gerek olmadan 6 ayda bir şarj edilebiliyor. Cihazın ömrü ise 250 yıl gibi uzun bir süre.

Dünyaya Açılacak

Projedeki bilim insanlarından Doç.Dr. Hayati Deniz, böyle bir cihazı ülkeye kazandırmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Belgelendirme işlemleri tamamlanana cihazı dünyaya da açılacak. Fiyat olarak ise 18- 24 bin dolar arasında değişmesi planlanıyor. Son 3 yıldır çalıştıklarını ifade eden Deniz, dünyanın ilgisini çekecek ürünler ortaya koyduklarını ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@