TÜBİTAK Başkanı Korona Aşısı İçin Tarih Verdi

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, korona aşısı ve ilacı için 16 farklı ekibin koordineli olarak çalıştığını belirtti...

SAĞLIK 29.04.2020, 03:56 29.04.2020, 03:54
TÜBİTAK Başkanı Korona Aşısı İçin Tarih Verdi

9 Ay İçinde Klinik Öncesi Aşama Tamamlanabilir

TÜBİTAK Başkanı olarak görev yapan Hasan Mandal, korona aşısı ve ilacı için birçok projenin başvurduğunu belirtti. Bu projelerin 10 gün içerisinde değerlendirildiği ve çalışmalara başlandığını aktardı. Korona ilacı ve aşısının geliştirilmesi için ayrılan kaynağın 2,3 milyar lira olduğunu belirten Mandal, ilk olarak 10 bin molekül üzerinde çalışmaya başlandığını ifade etti.

Yeni karşılaşılan bir virüsün tedavisini bulabilmek için öncelikli olarak virüsü tanımamız gerektiğini belirten Mandal, bunun için ilk olarak virüsün genetik karakterizasyonunun çıkarılmasına çalışıldığını açıkladı. 16 farklı ekip tarafından sinerji halinde yapılan çalışmalar neticesinde hali hazırda 26 molekül üzerine odaklanıldığını ifade etti..

Aşı Geliştirilebilir Ama Üretilemez İddiası

Prof. Dr. Mandal, Türkiye’de aşı geliştirilebilir ancak üretimi yapılamaz iddialarına da yanıt verdi. Mandal, Türkiye’de beşeri ilaç geliştirecek bir fabrikanın olmadığını ifade etti. Ancak hayvan ilacı geliştiren firmaların bulunduğunu kaydeden Mandal, gerektiğinde bunların beşeri ilaç geliştirmek için de yetkilendirilebileceğini kaydetti. Dolayısıyla aşının geliştirilmesi sonrasında üretiminde herhangi bir sıkıntı olmayacağını da ifade etti.

Aşının veya ilacın geliştirilmesi için öncelikli olarak ilk 9 aylık klinik öncesi aşamanın tamamlanması gerekiyor. Eğer bu aşamada istenilen başarı elde edilirse sonrasında aşı geliştirmek mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)