Trans Yağlar Kullanılmazsa Yılda 540 Bin Ölüm Engellenebilir

Dünya Sağlık Örgütü, trans yağların gıda zincirinden tamamen kaldırılması ile yılda 540 bin ölümün engellenebileceğini belirtti.

Trans Yağlar Kullanılmazsa Yılda 540 Bin Ölüm Engellenebilir

Trans Yağlar Ölüm Saçıyor
Trans yağların beslenmeden çıkarılması halinde çok daha sağlıklı bir hayat insanlığı bekliyor. Yüksek oranda trans yağ tüketilmesi ile ölümler %34 ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler %28 artıyor.  Kalp damar hastalıkları ise %21 artıyor. Trans yağlar her sene 540 bin kişinin ölümüne sebep oluyor.

Prof. Dr. Elif Dağlı, sağlıklı yağlar konusunda farkındalığın artması ve trans yağ kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için de gıda sektöründe trans yağ kullanımını engelleyen yasa çıkarmak gereklidir. Tarım teşvikleri verilerek sağlıklı yağ üretimi teşvik edilmelidir. 

DSÖ 2023 yılına kadar trans yağların gıda zincirinden tamamen çıkarılmasını hedefliyor. Bunların yerine sağlıklı yağların konulması hedefleniyor. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve önceki ABD Hastalık Kontrol Merkezi Başkanı Tom Frieden bu hedefin gerekçesini tıp dergisi Lancet için yazdıkları bilimsel makale ile anlattı. 

Düşük Gelirli Ülkeler Daha Sağlıksız
Geliri yüksek olan ülkelerde sağlıklı yağ kullanımı daha fazla iken, düşük gelirli ülkelerde trans yağlara daha çok talep var. Çünkü trans yağlar hem daha ucuz hem de daha uzun süre dayanıyor. Bu durum DSÖ tarafından sağlıkta eşitsizlik olarak değerlendiriliyor. Eşitsizliği gidermek için DSÖ, "REPLACE-YERİNE KOY" programı ile trans yağların yerine sağlıklı yağları teşvik ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE