Topuk Kanından Genom Taraması Yapılabilecek

Beş hastalığın tespiti yapılan topuk kanından genom taraması yapılarak tüm hastalıklar tespit edilebilecek.

SAĞLIK 21.02.2019, 22:20
Topuk Kanından Genom Taraması Yapılabilecek

Topuk Kanı ile Risk Belirlenecek
ABD Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde görevli Bilim insanı Dr. Özge Ceyhan Birsoy, artık topuk kanından pek çok hastalığın tespit edilebileceğini açıkladı. ABD Harvard Üniversitesi’nde yeni doğan bebeklerde tüm genom çözümlemesi yürütülüyor. Birsoy da son 5 yıldır bu çalışmayı yapan ekipte yer alıyor. Bu sayede genetik bozukluklardan kaynaklanan pek çok hastalık tespit edilecek. DNA çözümlemesi yapılmasıyla kalp damar hastalıkları, genetik kanserler ya da metabolizmadan kaynaklı hastalıklar topuk kanı ile anlaşılabilecek. Bebekken teşhis yapılacağı için kişinin undan sonraki hayatı çok daha sağlıklı ilerleyecektir. Önlem almak ve gerekirse tedaviye hazırlıklı olmak mümkün hale gelecektir. 

Şimdilik 5 Hastalığa Bakılıyor
Şu anda yapılan topuk kanı taramalarında kalıtsal metabolik hastalıklara, solunum ve sindirim sistemi hastalıklarına, hipertiroidi, kas zayıflığı ve sinir sistemi hastalıklarına bakılıyor. Bu hastalıklar tedavi edilmezse bebeklerde gelişim geriliği yaşanıyor. 

Yapılan çalışma ile sadece 5 hastalığa değil, gen bozukluğundan kaynaklanan binlerce hastalığa bakmak mümkün olacak. Tüm genom taraması başarılırsa dünyada bir ilk olacak. Yenidoğan bebeklerde riskleri görmek için yöntem uygulanmaya başlandı. Sadece hastalıklar değil, bireyin hangi hastalıkların taşıyıcısı olduğu da anlaşılabilecek. Araştırmanın ilk sonuçları açıklandı ancak uygulanmaya başlanması yıllar alacak. Uygulamaya geçilmesi ile daha sağlıklı nesiller yetişecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@