Tok Olsak da Yağlı Yeme İhtiyacı Neden Doğuyor?

Tok olmamıza rağmen canimizin neden yağlı yiyecekler istediğinin sebebi Cell Metabolism dergisinde yayımlanan araştırma ile ortaya konuldu.

SAĞLIK 19.06.2018, 10:53
Tok Olsak da Yağlı Yeme İhtiyacı Neden Doğuyor?

Yağlı Yiyecekler Ödül Sayılıyor

ABD Yale Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile yağlı yiyeceklere olan ilgi araştırıldı. Araştırmada 206 kişiye bir menü sunuldu ve 10 doların altındaki 39 yiyecekten birini seçmeleri istendi. Katılımcılar seçim yaparken de beyin taramaları yapıldı. Pek çok kişi yağ ve karbonhidratı beraber içeren besinleri seçti. Bu seçimin ise beyninin ödül bölgelerini aktif hale getirdiği belirlendi. Yağ ve karbonhidratın bir arada bulunduğu gıdaların yeme dürtüsünü harekete geçirdiği ortaya konuldu.

Karnımız tok olsa da canımız yemek istemese de tatlılara ya da kızartmalara hayır diyemiyoruz. İşte bu durum fazla kiloların ve bazı sağlık sorunlarının sebebi olabiliyor. İçimizdeki bu yeme isteğinin sebebi araştırıldı.

Obeziteyi Önlemek İçin Önemli

Yale Üniversitesi Modern Beslenme ve Fizyoloji Araştırma Merkezinin Direktörü Dana Small araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Yağ ve karbonhidrat içeren besinlerin vücuda daha fazla enerji sağladığı ve bu yüzden sevildiği belirtildi. Sadece yağ ya da sadece karbonhidrat içeren gıdalara göre ikisinin bir arada bulunduğu besinlerin yeme isteğini daha çok arttırdığı anlaşıldı.

Yok olmasına rağmen yeme isteğinin neden devam ettiğini belirleyen bu araştırma obezite ile mücadelede oldukça önem taşıyor. Yeme dürtüsünün sebebi anlaşılarak tedavi edilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)