Televizyon İzlemek Obezite Riskini Artırıyor

Günümüzde giderek daha da yaygınlaşan obezite hastalığına neden olan unsurlardan birisinin de uzun süre televizyon izlemek olduğu kanıtlandı.

SAĞLIK 30.12.2018, 17:01
Televizyon İzlemek Obezite Riskini Artırıyor

3 Saat Üzeri İzlemek Riski Artırıyor
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre 3 saat ve üzeri televizyon izleyen kimselerde obezite riski 1 saat ve altında izleyenlere göre 2 kat daha fazlalaşıyor. Uzun süre televizyon izlemek sadece obezite hastalığına değil aynı zamanda ruhsal sıkıntılara da neden oluyor. bu sebeple her yaştan insanın televizyon izleme süresini olabildiğince azaltması gerekiyor. 

Obezitenin gelişiminde belirleyici olan unsurlardan birisi ve en önemlisi de beslenmedir. Sağlıklı bir şekilde beslenmeyen kimselerde obezite görülme oranı artmaktadır. Bu yüzden beslenme alışkınlığının bebeklik döneminden itibaren ele alınması gerekiyor. Ailenin beslenme alışkanlıkları bebeklere de geçtiği için ailelerin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Obez kimselerin bulunduğu ailelerin doktorlarına başvurarak sağlıklı beslenme reçeteleri almaları gerekiyor. Ayrıca fiziksel aktivitenin de gün içerisinde geniş bir yer tutması gerekiyor. Bu şekilde bebek ve çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimleri sağlanabilecektir. 

Hamur işi gıdaların tüketimleri azaltılmalı bunun yerine tam buğday veya kepekli ekmeklerin tüketilmesi teşvik edilmelidir. Marketlerde satılan ambalajlı gıdalarda yüksek yağ ve karbonhidrat bulunduğu için bu tür gıdaların tüketiminden uzak durulmalı ya da en aza indirgenmelidir. Şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak durmak da obeziteye karşı alınacak önlemler arasında yer almaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@