Taşıyıcı Anneliği Özendiren Doktora Hapis Cezası Geliyor

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifi ile taşıyıcı anneliği teşvik eden ve hatta bu konuda soruları cevaplayan doktorlar da hapis cezasına çarptırılacak.

SAĞLIK 11.11.2018, 20:39
Taşıyıcı Anneliği Özendiren Doktora Hapis Cezası Geliyor

Amaç Nesebin Korunması 
Nesebin korunması adına kanun teklifi hazırlayan AK Parti teklifini Meclis Komisyonu’na sundu. Düzenlemede donasyon öneren veya nerelerde donasyon yapıldığı sorusunu cevaplayan doktorlar hapis cezası ile cezalandırılabilecek. Donasyon ise sperm veya yumurtanın başka kişilerden temin edilmesidir. İşte böylesi bir yöntem uygulanması durumunda nesep karışacak ve toplum düzeni bozulacaktır. Bazı ülkelerde yasal olsa dahi ülkemizde görev yapan doktorların bu yönlendirmeyi yapmaları yasaktır. 

Sadece doktorlar değil bu süreçte yer alan diğer aktörler de cezalandırılacak. Sperm ya da yumurta alan ve bağışlayan, bulunduran ve nakleden gibi bu süreçte görev alan tüm kişiler cezalandırılacak. Adli para cezasının yanı sıra hapis cezasının verilmesi de öngörülüyor. Her ne kadar yurtdışındaki bazı ülkelerde bu uygulamaya izin verilse de suistimal edilebileceği ve nesebin karışabileceği gerekçeleriyle ülkemizde yasaklanmaktadır. 

Doktorlar ile ilgili getirilen düzenlemede para ve hapis cezalarının yanı sıra bir de ilgili alanda çalışma yasağı getirilmesi de yer aldı. Böylelikle caydırıcı bir ceza verilecek ve kimsenin teşebbüs etmesine dahi müsaade edilmeyecek. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde böylesi bir uygulamaya girişilmesi durumunda da süreçte yer alan kişileri oldukça ağır cezalar bekliyor. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Yasemin korkmaz 2 yıl önce
Temizlik yapmak istiyorum