Sürekli Yemek Yeme Bozukluğunuz Olabilir

Aç değilseniz bile yemek yemek aklınızdan çıkmıyorsa, stresliyken, sinirliyken yemek yiyorsanız duygusal yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

SAĞLIK 30.01.2019, 22:25 01.02.2019, 00:55
Sürekli Yemek Yeme Bozukluğunuz Olabilir

Stresinizi Katlayabilir
Ege Liva Hastanesi Diyetisyeni Handenur Uzun, duygusal yeme bozukluğunun neden olduğunu ve nasıl kurtulacağını anlattı. 

Eğer fiziksel olarak bir açlık durumu söz konusu olmamasına rağmen sürekli yeme dürtüsü yaşıyorsanız, duygusal yeme bozukluğunuz olabilir. Mutsuzken, üzgünken yemek sizi mutlu ediyorsa, stresinizi sinirinizi azalttığını düşünüyorsanız dikkatli olun. Çünkü bu bozukluk sizin aşırı kilo almanıza da sebep olacaktır. Bu sendromu yaşayanlar genelde yemek yerken mutlu olsa da sonradan pişmanlık yaşarlar. Diyetlere başlansa da yarıda bırakılır ve hastalarda başarısızlık hissine sebep olur. 

Bu bozukluktan kurtulmak için atılacak olan ilk adım durumun farkına vararak kabullenmektir. Sizi yemek yemeye yönelten sebepleri bulun. Mesela öfkelendiğinizde yemek yiyorsanız, öfkelenince yememek için başka aktiviteye yönelin. Özelikle fiziksel aktivite yapmak duygu durumunu yoluna sokacağı için fayda sağlayacaktır. 

Neler Yemeli?
Yemek yemek dürtüsünden kurtulamasanız da neler yediğinizi kontrol edebilirsiniz. Mesela en yakınınızda suyu bulundurun. Kolayda olan yiyecekler meyve ya da lif oranı yüksek gıdalar olsun. Öğünlerde yemeğinizi yerken lokmalarınızı uzun uzun çiğneyerek yemek faslını uzun tutun. Hem uzun süredir yemek yiyor gibi hissedersiniz, hem de daha fazla tokluk sağlar. Yemek yemek istediğinizde mutlaka neden yediğinizi tartın ve aç değilseniz yememeye çalışın.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@