Stressiz Çalışma Hayatı İçin Bunları Yapın

Çalışma hayatı üzerine çalışmalar yapan Bruce Daisley, stressiz çalışma için ipuçları verdi. İş Ortamında Nasıl Davranmalı?

SAĞLIK 06.06.2019, 23:40
Stressiz Çalışma Hayatı İçin Bunları Yapın

İşten kaynaklı olan stresinizi azaltmak için iş saatleri dışında e-postaları okumamalısınız. Mesai saatleri dışında işe dair konularla ilgilenmemelisiniz. İşyerinde çalışırken molalarınızı iş ile geçirmek yerine mutlaka molaya çıkmalısınız. Öğlen tatilinde yemeğinizi iş yeri dışında kullanabilirsiniz. Ofis masanızda yemek yemek sizi dinlendirmeyecektir. İlla ki bir yandan işle ilgilenmenize sebep olacaktır. Yine aynı şekilde çay, kahve molalarınızı ofisinizden uzakta geçirmelisiniz. 

Haftada iki kere blok halinde çalışabileceğiniz sesiz bir ortam bulun ve iş yoğunluğunuzu azaltın. Böylece kısa ve verimli bir çalışma ile iş yükünüz azalacaktır. 

Ofisinizde yalnızca çalışmak yerine bol bol sohbet de etmelisiniz. Böylece çalışanlar arasındaki ilişki gelişirken, yaratıcılık da gelişecektir. Bu durum işverenler için de avantajlı olacaktır. İşyerinde sosyalleşecek ortamlar yaratılmalıdır. 

İş hayatını olumsuz etkileyen en önemli faktör strestir. Bu yüzden stresi azaltarak kendinizi yenilemelisiniz. En iyi seçenek ise dijital materyallerden uzaklaşmaktır. Bir gün boyunca hiçbir teknolojik cihaz olmadan zaman geçirmeye çalışın. Bunu hafta sonunda yaparak kendinizi motive edebilirsiniz. 

Uzun süre çalışmak yerine haftada 40 saat çalışmak yeterlidir. Fazla mesai yapmak yerine yeterince çalışın ve tatillerinizi iş için feda etmeyin. Böylece işte hem daha verimli hem de daha mutlu olabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)