Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erdi, Sonuçları Görmek İçin 10 Gün Beklenecek

Bilim Kurulu üyesi hafta sonu uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağının etkilerinin 10 gün sonra görülmeye başlanacağını açıkladı.

SAĞLIK 13.04.2020, 19:05
Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erdi, Sonuçları Görmek İçin 10 Gün Beklenecek

Hafta Sonu Sokaklara Akın Edilmesi Önlendi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, ilk kez uygulanan sokağa çıkma yasağı hakkındaki soruları yanıtladı. 31 ilde 2 gün süreyle uygulanan sokağa çıkma yasağı 12 Nisan 24.00 itibariyle sona ermişti. Cumartesi ve Pazar günlerini kapsamayan yasak ile insanların hafta sonu sokaklara, parklara, sahillere veya piknik yerlerine akın etmesi önlendi. Yasak ile yığılma önlendi ve virüsün yayılma hızının düşürülmesinin hedefleniyor. 

Ancak bu uygulamanın sonucunu hemen bugün görmek mümkün olmayacaktır. Virüsün kuluçka süresi de düşünüldüğü zaman sonuçlar 10 gün sonra görülmeye başlanacaktır. Bu nedenle vatandaşlar hemen rahatlamamalıdır ve evde kalmaya devam etmelidir. 

Yasak Var Gibi Evde Kalın

Yasağın sona ermesi ile bugün hayat kaldığı yerden devam ediyor. Ancak Tezer, bundan sonraki her gün sanki sokağa çıkma yasağı varmış gibi davranılmasını istedi. Havaların ısınmasına rağmen vaka sayısı üzerinde sıcak havanın etkisi görülmedi. İşte bu durumun oluşmasında insanların sıcak havaya aldanıp sokağa çıkması ve sosyal temasa devam etmesi oldukça etkilidir. Bu yüzden halen yasak var gibi evde kalınmaya devam edilmelidir. Sadece zorunlu ihtiyaçlar halinde kısa süreli olarak dışarı çıkmaları gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)