Soğuk Havalarda Egzamaya Dikkat

Mevsim koşullarından etkilenen cildinizin bakımını ihmal ederseniz, kış soğukları egzamaya sebep olabilir. Bulaşıcı Değil...

SAĞLIK 26.12.2018, 21:05
Soğuk Havalarda Egzamaya Dikkat

Soğuk havalarda derinin kuruması sonucu açıkta kalan kısımlarda çatlaklar oluşmakta ve bunlar da egzama adı verilen cilt hastalığına kadar gidebilmektedir. Özellikle cildi kuru olanlar çok daha riskli bir konumda bulunuyor. Uzmanlar bu tür kişilerin vücutlarını nemli tutmaya çalışmalarını tavsiye ederken soğuğa maruz kalmaktan da kaçınmaları gerektiklerini ifade ediyorlar. Egzamaya yakalanan kimselerin çevresindekiler hemen uzaklaşmaya başlıyor ve bu da psikolojik bunalımları artırıyor. Ancak kesinlikle belirtmek gerekir ki egzama hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca tedavisi olan bir hastalık olduğu için de bundan korkulmaması gerekir. 

Nemlendirici Kullanılmalı
Egzamanın nedenleri arasında ilk sırayı cildin kuruması almaktadır. Mevsim geçişlerinde hassas cilt yapısına sahip olanlarda bu rahatsızlık sık görülür. Egzamanın tedavisi ise egzamaya neden olan unsurlardan uzaklaşmaktır. Bu kapsamda ilk olarak soğuktan ve rüzgârdan uzak durmak son derece önemlidir. Vücudun açıkta kalan kısımları için özel nemlendirici kremler kullanılmalıdır. 

Cilt kuruluğu yaşayanların çok sıcak su ile duş almamaları gerekmektedir. Ayrıca liflenmek ve kuruluk yapan temizleyici ürünler kullanmak da bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun yerine Ph’ı 5.5 olan sabunlar ve şampuanlar tercih edilmelidir. Duş alınan suyun da orta sıcaklıkta olması yeterlidir. Bu hastalık ile mücadele ederken su tüketimine de özel önem vermeyi unutmamak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
İBRAHİM.G.İ 13 ay önce
33 yasındayım is arıyorum ?,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@