Sofraların Olmazsa Olmazı Ekmek Ne Kadar Sağlıklı?

Sabah, öğle, akşam derken en sık tüketilen besin ekmek ancak yediğimiz ekmekler ne kadar sağlıklı? İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya yanıtladı.

SAĞLIK 01.07.2018, 22:22
Sofraların Olmazsa Olmazı Ekmek Ne Kadar Sağlıklı?

Beyaz Ekmek Yenmeli Mi?

Ülkemizde 1980’li yıllara kadar sağlıklı ekmekler yeniliyordu. Ancak daha sonra katkı maddelerinin una girmesiyle birlikte ekmek risk unsuru olmaya başladı. Ekmeklerin daha pofuduk olması ve bayatlamaması insanların hoşuna gitse de aslında daha sağlıksız oldu.

Şimdilerde aldığımız ekmeklerde kullanılan unları görmüyoruz. İçinde hangi maddeden ne kadar var bilmeden tüketiyoruz. Ekmeğin ana maddesi un, su ve mayadır. Bu kadar basit görünse de unun çeşidi suyun kireçli ya da paslı olması gibi durumlar sağlığı yakından ilgilendiriyor.

Tam Tahıllı Ekmek Tüketin

Şimdilerde ata ekmeğimiz olan tandır ekmeğine geri dönüş yaşanıyor. Artık evlerde ekmek yapmak yeniden moda oldu. Böylece daha ucuza daha sağlıklı ekmekler yenilebiliyor. Piyasada satılan sağlıklı ekmekler diğerlerinden oldukça pahalı. Bunun sebebi yapım sürecini uzun ve zorlu olması.

Atalık buğdayı ile yapılan tandır ekmeği ile yufkalar geleneksel Türk ekmeğidir. En sağlıklı ekmek bu türde olmalıdır. Tane tahıldan yapılan ekmekler tüketilmelidir. Beyaz ekmek acıkmaya sebep olurken tam tahılı ekmekler doyuruyor. Tam tahıllı ekmek ile tahılların faydası da alınabiliyor. Glütensiz ekmek sağlıklıdır gibi bir kaide ise yoktur. Sağlık sorunu olmayanlar iri çekilmiş tam tahıllı ekmekler tüketerek daha sağlıklı yaşayabilirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)