SMA Hastası Çocukları İçin Danıştay’a Dava Açtılar

İzmir’de yaşayan Tunç çifti ikiz olan kızlarından Çağla’ya SMA tip 2 teşhisi konmasının ardından ilacı alabilmek için hukuki yollara başvurdu. Bakanlık Reddetti...

SAĞLIK 24.02.2018, 10:07
SMA Hastası Çocukları İçin Danıştay’a Dava Açtılar

Alpaslan ve Sevda Tunç çifti 16 aylık olan ikizlerinden Çağla’ya SMA tip 2 ilacı alabilmek için ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. Bir dozu 150 bin dolar olan ve 4 doz alması gereken Çağla için yapılan bu başvuru Bakanlık tarafından reddedildi. Buna gerekçe olarak ise SMA Tip 1 hastalığı için uygulanan bu ilacın tip 2 için uygulanıp uygulanamayacağı konusunda herhangi bir bilimsel makale olmadığı. 

Tunç çifti ise avukatlarıyla birlikte Danıştay’a 19 Şubat 2018 tarihinde başvuru yaptılar. Bakanlık tarafından ifade edilen bilimsel makalenin de 15 Şubat tarihinde yayınlandığını ifade ettiler. Böylelikle sonuç alacaklarından emin olduklarını ifade eden çift bu konuda Türkiye’de ilk defa yargıya giden kişiler olduklarını da ifade ettiler. 

Gelişim Sağlayamıyor

SMA tip 2 hastalığı teşhisi konan Çağla ikizi Damla gibi gelişim gösteremiyor. Bu sebeple de ikizler birbirleriyle oynayamıyorlar. Bu durum aileyi de derinden etkilemektedir. 

İzmir Valiliği’ne de bağış yapılması amacıyla hesap açma talebinde bulunduklarını belirten Tunç çifti 3 ay olmasına rağmen başvurularına cevap verilmediğini de dile getirdi. Mağdur olduklarını ifade eden çift bu sorunun biran evvel giderilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Yorumlar (0)