Şizofreni Teşhisinde Yapay Zeka Kullanımı

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı doktorlarından Dr. Ezgi İnce, yapay zeka kullanarak artık şizofreninin teşhis edilebileceğini belirtti.

SAĞLIK 06.05.2018, 07:16
Şizofreni Teşhisinde Yapay Zeka Kullanımı

Psikiyatride Yapay Zeka

Çağımızın hastalığı olarak şizofreni hastalığı ele alınır. Şizofreni teşhis edilmesi son derece zor bir hastalıktır. Teşhisi için de hastalığın ileri boyutlara ulaşması gereklidir. Bu nedenle de doktorların üzerinde en fazla çalıştığı konuların başında şizofreninin teşhis ve tedavisi gelir. Ne kadar erken teşhis edilirse; bu hastalığın tedavisi de nispeten olanaklı bir hal almaya başlar. Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmalar bu nedenle de şizofreni üzerinde yoğunlaşır. Kısa süre önce yapılan çalışmalardan olumlu sonuç çıktığı gündeme geldi

Antalya’da düzenlenen 10. Uluslararası Psikofarmokolajisi Kongresi katılımcılarından İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalından Dr. Ezgi İnce bu konuda insanları sevindiren müjdeyi verdi. Dr. Ezgi İnce’nin açıklamalarında gör bir süredir yoğun olarak çalışılan şizofreni teşhisinde 1 yılın sonunda istenilen sonuca ulaşıldığını belirtti. Yapay zekanın psikiyatrideki kullanımı sayesinde artık şizofreninin de kısa sürede ortaya çıkarılan bir hastalık olacağını sözlerine ekledi.

Yapay Zeka Nedir

Yapay zekanın geliştirilerek her alanda kullanılmaya başlanması; yapay zeka nedir sorusunu da gündeme getirdi. Şizofreni teşhisinde yapay zeka haberleri ile de yapay zekaya olan merak daha çok arttı. Yapay zeka, insanın zeka fonksiyonlarını taklit ederek, programlama yapma yöntemidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)