Sıtmanın Devası Türkiye Topraklarında Yetişen O Bitkilerde

Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından 10 yıldır devam eden araştırma ile sıtma hastalığına iyi gelen 4 bitki keşfetti.

SAĞLIK 08.10.2018, 21:00
Sıtmanın Devası Türkiye Topraklarında Yetişen O Bitkilerde

Bu Bitkiler Yalnızca Türkiye’de Yetişiyor
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özbilgin’in başkanlık ettiği heyet sıtma için şifa buldu. Özellikle Afrika ülkelerinde görülen hastalık yüzünden her sene 500 bin kişi hayatını kaybediyor. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü sıtmanın tedavisi için çağrı yapmıştı. Mevcut ilaç tedavilerinin yetersiz kaldığını söyleyerek her ülkenin kendine has bitkileri incelemesini istemişti. Bu çağrı üzerine kurulan heyet 10 yıldır araştırma yapıyordu. 

Ege Bölgesi'nde bulunan İzmir ve Manisa dağlarında yetişen bitkiler yapılan çalışmalarla incelendi ve 4 bitki türünün sıtmaya iyi geldiği tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütünün de kabul ettiği bu bitkilerden ilaç üretilmesi için çalışma başlatıldı. Gür kötürüm, yedi düğme, öbek çalba ve ören bitkileri sıtmaya çare olacak.

Hap Üretilerek Dünya Pazarına Sunulacak
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özbilgin yaptığı açıklama ile bu bitkilerin fareler üzerinde denendiğini ve hastalığa çare olduğunu söyledi. Sıradaki hedeflerinin ise bu bitkilerden hap üretilerek dünya pazarına sunulması olduğunu söyledi. 3,5 milyar insanın risk altında olduğu bu hastalığa karşı ilaçların etkisi azalınca çare bitkilerde aranıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@