Sinsi Hastalık Mide Kanserinin Belirtileri Neler?

Başka hastalıklar ile karıştırılan mide kanseri genellikle geç fark ediliyor. Bu yüzden belirtiler konusunda tetikte olmak gerek.

SAĞLIK 11.06.2018, 22:44
Sinsi Hastalık Mide Kanserinin Belirtileri Neler?

Mide Kanserinin Belirtileri

Mide kanserinin sebebi tam olarak bilinmese de şüpheler helicobacter pylori bakterisi üzerinde yoğunlaşıyor. Ağız yoluyla bulaşan bakterinin yanı sıra kalıtsal özellikler ve beslenme alışkanlıkları da kansere yol açabiliyor. Sigara kullanımı mide kanseri riskini iki kat arttırıyor.

Mide kanserinin belirtileri genelde karın ağrısı, halsizlik, şişkinlik şeklinde kendisini gösteriyor. Bu belirtiler başka hastalıklarda da sıklıkla görüldüğünden hastalar tarafından önemsenmiyor. Sinsice ilerleyen mide kanserinin teşhisinde genelde geç kalınıyor.

Mide kanserini belirtisi olarak şiddetli şekilde midede ağrı ve hazımsızlık, sebepsiz kilo kaybı, iştah azlığı, demir eksikliği, yutmada zorlanma, bulantı kusma, kansızlık, erken doyma, siyah dışkılama gibi semptomlar yaşanıyor.

Genetik Yatkınlık

Genç yaşta sigara kullanmaya başlayan ağır içicilerde risk iki kat fazla oluyor. Fazla tuz tüketimi, temiz olmayan içme suyu, gıdalardaki koruyucu maddeler, küflenmiş tahıl gibi gıdalar, yağda kızartılan yiyecekler, fazla kırmızı et tüketimi, tohumlar gibi gıdalar mide kanseri riski için zararlı. Bu çevresel faktörlerin yanı sıra genetik olarak da kanser riski taşınıyor.

Ailesinde mide kanseri riski olan kişiler herhangi bir belirti olmasa da kontrollerine düzenli olarak devam etmeli. Gerekli ise endoskopi yaptırmalı ve teşhis konulmalı. Erken teşhis ile hastalara 5 yıl daha yaşam süresi tanınabiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)