Sigarayı Bırakma Tedavisi Ücretsiz Oldu

Sigarayı bırakmak isteyenlerin sosyal güvencesi olmasa bile Sağlık Bakanlığı tarafından ilaçları ücretsiz olarak karşılanacak. Cumhurbaşkanı İmzaladı, Yürürlüğe Giriyor...

SAĞLIK 15.01.2019, 23:11
Sigarayı Bırakma Tedavisi Ücretsiz Oldu

Cumhurbaşkanının imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamede 4736 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar sayıları 300 bini geçmemek kaydıyla sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmadan ilaçlarına ücretsiz erişebilecek. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına Sağlık Bakanlığı tarafından dağıtılan Nikotin Replasman, Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçları ücretsiz olarak alabilecekler. Bu ilaçlar tütün bağımlığı tedavi ve eğitim birimleri tarafından hastaya yazıldığında ücretsiz alınabilecek. Böylece bağımlılıktan kurtulmak isteyenleri devlet teşvik etmiş olacak. 

Sigarayı Bırakmak İçin Önemli Adım

Sigara bağımlılığı ile mücadele için başlatılan kampanya ve yasaklardan sonra bir de sigarayı bırakmak için teşvik geldi. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı ile büyük yol alınmışken, sigarayı bırakmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak olan düzenleme de yapıldı. Son değişiklik ile sigara bırakma tedavisi gören hastaların maddi külfetler ya da sağlık sigortası gibi sebeplerle bu zorlu süreçten cayması önlenecek. 
Sigarayı bırakmak için tedavi gören tüm hastalara, sigara bırakma ilaçları ücretsiz olarak sağlanacak. Böylece sigarayı bırakmak isteyenlerin önündeki maddi engel de kalkmış olacak. Bu haktan yararlanacak olan kişi sayısı ise 300 bin ile sınırlandı. Yetkili sağlık kuruluşları tarafından hastalara bu ilaçlar yazıldığında hasta ücretsiz olarak alacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@