Sigara İçmek Gözlere Telafi İmkansız Zararlar Veriyor!

Sigara içmek gözlerde katarakt ve sarı nokta oluşumuna sebep oluyor. Sigaradaki toksik maddeler göz damarlarını tıkıyor.

SAĞLIK 08.06.2018, 18:00
Sigara İçmek Gözlere Telafi İmkansız Zararlar Veriyor!

Sigara İçmek Gözlere De Zarar

Fazla sigara içmek gözlere de ciddi zararlar veriyor. Hayata bakan yönümüz olan gözler sigara yüzünden sağlığını kaybedebiliyor. Genelde 50 yaşından sonra rastlanan katarakt hastalığı yaşa bağlanır. Ancak gözlerin toksik dış etkenlere maruz kalması hastalığın oluşumunda etkilidir.

Göz damarları retinanın beslenmesi ve toksik maddelerin uzaklaştırılmasında görevlidir. Ancak sigara gibi toksik maddeler bu damarların tıkanmasına yol açar. Bu durum retina hücrelerinin erken ölmesine ve sarı nokta hastalığına yol açar. Geri dönüşü mümkün olmayan görme bozuklukları yaşanır.  Erken dönemde katarakt oluşmasına sebep olur. Sigara içmek kadar sigara içilen ortamda bulunmak da aynı etkiyi yaratır.

Alkol De Aynı Etkiyi Yapıyor

Sigara dumanı altında gözlerde enfeksiyon ve kuruluk yaşanır. Alkol kullanımı da göz üzerinde benzer etkilere sebep olur. Beyine verdiği hasar ve sinir sistemini yavaşlatması ile bilinen alkol, gözleri de etkiler. Beynin bir uzantısı olan gözlerde algı bozukluğuna sebep olur. Kronik olarak alkol tüketilirse göz sinirlerinde fonksiyon kayıpları yaşanır. Kalitesiz alkol kullanmaktan kaynaklanan metil alkol zehirlenmesi ise ani körlüğe sebep olabilir. Üstelik bu körlüğün geri dönüşü mümkün değildir. Göz sağlığı için alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)