Sigara İçenler 15 Yılını Gözden Çıkarsın

Yapılan araştırmalara göre ortalama insan ömrü sigara içenlerde 15 yıl daha kısa oluyor. Sigara Kullanımı Gençleri Tehdit Ediyor...

SAĞLIK 19.02.2019, 00:05
Sigara İçenler 15 Yılını Gözden Çıkarsın

Her geçen gün sigaranın yeni bir zararı ortaya çıkmasına rağmen, sigara bağımlılığı da artmaya devam ediyor. Hatta sigara kullanım yaşı korkutucu derecede düştü. Çocukların sigara kullanmaması için en büyük sorumluluk ailelere düşüyor. 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin, sigara içilmesi ile yaklaşık 4 bin kimyasal maddenin ortaya çıktığını söyledi. Beyin, kalp ve kan dolaşımı ciddi hasar görür. Daha fazla kan pompalamaya çalışan kalp, daha çabuk yıpranır. Bu yüzden sigara içenlerin ömrü ortalama 15 sene daha kısadır.  Hatta orta yaş grubunda sigara kullananlar, kullanmayanlara göre iki kat ölüm riski taşır. Çünkü sigara kalp ve damar hastalıklarını tetikleyerek ani ölümlere sebep olur. Sigara yüzünden ülkemizde her sene 5 milyon kişi hayatını kaybediyor. 

Elektronik Sigaralar Hiç De Masum Değil
Sigaranın zararlarından çekinen ancak tütünden vazgeçemeyenler elektronik sigara ve nargile gibi ürünlere yöneliyor. Ancak bir nargile 5 paket sigaraya denk hasar veriyor. Elektronik sigaranın verdiği hasar ise tütün sigarası ile aynı. Üstelik elektronik sigaralarda bulunan likitler en iyi kanser tetikleyicilerinden. 

Sigarayı bırakmak isteyenlerin muadillerine yönelmek yerine, kesin çözüm araması gerekiyor. Öncelikle kesin bir karar verip daha sonra uygulamaya geçerek ömrünüzü 15 yıl daha uzatabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@