Sigara Bağımlılığı Beyinde Bitirilebilecek

Sigara bağımlılığını bitirmek için yapılan çalışmalarda önemli bir bilgiye ulaşıldı. Böylece bağımlılık beyinde tedavi edilebilecek.

SAĞLIK 02.01.2018, 15:56
Sigara Bağımlılığı Beyinde Bitirilebilecek

Rockefeller Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan çalışma ile nikotine tepki veren beyin hücreleri tespit edildi. Bu hücreler üzerinde yapılan çalışma ile bağımlılığın sebebinin ortaya konulması amaçlanıyor.

Nikotin Bağımlılığı Çözülüyor

Sigara bağımlılığın beyinde başladığı ve nikotin sebebiyle olduğu bilinmektedir. Ancak bu durum daha detaylı bir bilimsel zemine oturtuluyor. ABD'li araştırmacılar nikotin bağımlılığına tepki veren beyin hücrelerini tedavi için oldukça önemli görüyorlar. 

Rockefeller Üniversitesi bu konuda yaptığı çalışma ile önemli bulgular elde etti. Kronik bir şekilde nikotine maruz kalan kişilerde beyin hücrelerinin bir kısmındaki değişim keşfedildi. Bu kapsamda orta beyindeki iki küçük bölgenin nikotine karşı tepki verdiği fark edildi. Bu bölgeler birbirleriyle bağlılar ve madde bağımlılığında da etkin oldukları biliniyor. Nikotin kana karışarak beyne doğru ilerlediğinde bu bölgede tutunuyor. 

Sigara Bağımlılığı Beyinden Tedavi Edilebilir

Nikotin bağımlılığının hangi bölge ile ilişkili olduğunun bulunması üzerine bu bölgeye odaklanıyor. Bağımlılıkta baş edebilmek için bu bölgelerde beyin nöronlarını yönetmeyi hedefliyorlar. Bu çalışma ABD Tıp Dergisi Ulusal Bilim Akademisi Bildirileri Kitabı'nda (PNAS) yayınlanarak pek çok sigara bağımlısına umut oldu. 

Sigara bağımlılığı için hep kafada bitirmek gerektiği söylenir. İşte bu kavram gerçek oluyor. Bu çalışmanın ilerlemesi ile bağımlılığa beyinde son verilebilecek.

Yorumlar (0)