Sıcaklar Başladı, Su İçmeye Dikkat!

Daha sağlıklı bir yaşam için bol su tüketmek gerekiyor. Ancak aşırı su tüketimi su zehirlenmesine sebep olabilir.

SAĞLIK 26.06.2018, 21:16
Sıcaklar Başladı, Su İçmeye Dikkat!

Ne Kadar Su Tüketmeli?

Vücudumuzun %70’ini oluşturan su, metabolizmanın en çok ihtiyaç duyduğu besin. Vücut sistemlerini doğru çalışması için su oranının korunması gerekiyor. Bu sebeple düzenli olarak su tüketmek oldukça önemli. Sağlıklı bir kişi günde 1,5-2 litre kadar su içmelidir. Hava sıcaklığı veya hareketli yaşam tarzı su ihtiyacını arttırır. Yaz aylarında 2,5 litreye kadar sıvı alınabilir.

Her şeyin olduğu gibi suyun da fazlası zarar. Vücudun ihtiyacından fazla su tüketilmesi halinde vücuda ekstra bir faydası yok. Yani ihtiyacınız olan suyu almanız yeterli. Çok fazla su tüketimi su zehirlenmesine yol açabiliyor. Aşırı su tüketilirse böbrekler çok çalışır ve mineral kaybı yaşanır. Sodyum miktarı düşerek hücreler şişebilir ve ödem olabilir. bu yüzden su tüketimi dozunda olmalıdır.

Suyun Faydaları

Mucizevi besin suyun faydaları oldukça çoktur. Vitamin, mineral ve tüm besinlerin çözücüsü sudur. Besinlerin sindirilmesini sağlar ve atık maddeleri vücuttan atar. Kanı sulandırdığı için pıhtılaşmayı engeller. Cilde yumuşaklık ve esneklik verdiği için kırışıklıkları önler. Su tüketimi sindirim sistemini düzenler, böbrek taşı oluşumunu engeller. Stres, gerginlik gibi ruh hallerine iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamak isteyenlere kilo kaybı sağlar. Vücut ısısını düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)