SGK'ya Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alamayacak!

SGK borcu olanlar dikkat!.Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alamayacak!

SAĞLIK 02.01.2020, 11:44 02.01.2020, 11:51
SGK'ya Borcu Olanlar Sağlık Hizmeti Alamayacak!

Sosyal Güvenlik Kurumuna, genel sağlık sigortası ve bağkur prim borcu bulunan sigortalılar 31/12/2019 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sağlık Bakanlığı hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmetleri alabilmekteydi. Bu kişiler, yeni yıl ile birlikte (acil haller dışında) sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaktır. Borçlu sigortalı üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanan aile fertlerinden 18 yaş üstü olan çocuk, eş, anne ve baba için de aynı durum söz konusudur.

Bu durumda olan vatandaşların prim borçlarını e devlet üzerinden sorgulayarak ya da Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine başvurarak öğrenmeleri mümkündür.

Genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için 60 günden fazla borcu bulunmaması şartı aranmaktadır. Bununla birlikte bağkur borcu bulunanlar için borcunu taksitlendirme imkânı da söz konudur. Bağkur borcu bulunan kişiler taksitlendirme başvurularını bağlı oldukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapabileceklerdir. Borcu bulunan kişiler; borçlarını internet bankacılığı, e-devlet ve SGK sitesi ve banka ATM’leri üzerinden ödeyebilirler.

Kaynak:Kamupersonelialimi.net

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@