SGK Bu Şartları Taşıyan Hastalara Malül Aylığı Bağlıyor

SGK tarafından başta kanser hastaları olmak üzere ağır hastalıklara yakalanan kişilere, belirli şartlar dahilinde maaş bağlıyor.

SAĞLIK 11.09.2018, 21:16
SGK Bu Şartları Taşıyan Hastalara Malül Aylığı Bağlıyor

Şartları Neler?

Tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara SGK tarafından 12 ay ile 24 ay arasında değişen sürelerle maaş bağlanıyor. Tüm kanser hastaları tanı koyulduktan sonraki bir yıl içinde başvuru yapabiliyor. Bunun için hastanın sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. Raporla çalışma gücünde %60 ve daha fazla azalma olduğu tespit ettirilmeli. Maaş ödeme süresi sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinden itibaren başlıyor. Raporu alınca hemen başvuruda bulunmak gerekiyor. Aksi takdirde geçen süreler için maaş ödenmiyor.

Kişilerin en az 10 yıl sigortalı olması ve 1800 gün prim ödemesi şartı aranıyor. Bu maaşın daimi hale getirilebilmesi için çalışma gücünün bu hastalık sebebiyle en az %60 oranında kaybedildiğinin ispatlanması gerekiyor.

Eğer hasta başkasının bakımına muhtaç olacak durumdaysa 10 yıllık sigorta şartı aranmıyor. Sadece 1800 gün prim gün sayısını doldurmuş olması yeterli oluyor. Bağkurluların bu aylığı bağlatabilmesi için SGK prim borcu olmamalı.

Hangi Hastalıklara Maaş Bağlanıyor?

Kemik iliği nakli olanlara 12 ay, kan kanseri ya da verem olanlara ise 24 ay malül aylığı bağlanıyor. Bunların yanı sıra çalışmaya imkan vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, astım, KOAH ya da uyku bozuklukları gibi hastalıklar için malül aylığı bağlanabiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@