Şehir Hastanelerine Mesafesiz Eczane Haksızlık Yaratır

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını gazetecilerle paylaştı.

SAĞLIK 19.01.2018, 21:38
Şehir Hastanelerine Mesafesiz Eczane Haksızlık Yaratır

Demircan’a 4 ana talep ilettiklerini söyleyen Çolak, akılcı antibiyotik kullanımı kampanyasına desteklerini de iletti. 

İl Merkezindeki Eczaneler Kapanıyor

Çolak, Demircan’a ilettikleri talepleri anlattı. Şehir Hastaneleri’nin açılmasıyla il merkezlerindeki hastanelerin kapanmaya başladığını ifade eden Çolak, bu durumun merkezdeki eczanelerin de kapanmasına sebep olduğunu söyledi. Buradaki eczaneler ciddi maddi kayıplar yaşarken, şehir hastanelerinin yakınına sınırlama olmaksızın eczane açılmasının haksız rekabet olacağını ifade etti. İşte bu sebeple mesafe tahdidi konulmasını Bakan Demircan’a ilettiklerini ifade etti. 

Reçetesiz olarak satılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan listenin geri çekilmesini olumlu bulduklarını ifade eden Çolak, teşekkürlerini iletti. Yardımcı Eczacı Çalıştırma Zorunluluğu

Çolak, 2018’de başlayacağı ifade edilen yardımcı eczacı çalıştırma zorunluluğuna ilişkin ek düzenleme beklediklerini ifade etti. Eczanelerde iklimlerde sistemi kurulmasını gerektiren kararda değişiklik talep ettiklerini söyledi. Bu sistemin fazla maliyetli olması nedeniyle yerini tutacak alternatif sistem önerilerinde bulunacaklarını aktardı. 

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen akılcı ilaç ve akıllı antibiyotik kullanımına yönelik kampanyalara her aşamada destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini anlattı.

Çolak, sağlık alanındaki değişiklikler için memnuniyetlerini ilettiklerini ve ancak toplumdaki kamplaşmaların oluşturtulmasından da rahatsız olduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)