Şarbon Riski Yeniden Gündemde

Artvin’de hayvancılık yapan Fahriye ve Bilalettin Kınalı çiftinin 3 büyükbaş hayvanı telef oldu. Yapılan inceleme sonucunda hayvanlara şarbon virüsü bulaştığı belirlendi. Bölge karantinaya alınırken, vatandaş uyarıldı.

SAĞLIK 05.01.2018, 21:05
Şarbon Riski Yeniden Gündemde

Şarbon Geri Döndü

Geçimini hayvancılıkla sağlayan çiftin ahırında 5 büyükbaş hayvan vardı. 2 gün ara ile 3 büyükbaş hayvanın telef olduğu haberi geldi.

Artvin merkeze bağlı Balcıoğlu mahallesinde yaşanan olayda hayvan sahipleri büyük üzüntü yaşadı. Hayvanlara yedirdikleri yemlerden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri numune alarak inceleme yaptı. Yetkililer ahıra şarbon virüsü bulaştığını tespit etti ve derhal ahırı karantinaya aldı. 

Ölen hayvanlar da virüsü bulaştırmayacak şekilde gömüldüler. Uzak bir bölgede önceden oluşturulan ilaçlı çukurlar hazırlandı. İş makineleriyle taşınan hayvanlar buraya gömüldü. Bölgede hayvancılıkla uğraşan çok sayıda aile olduğu için tedirginlik yaşandı. 

50 Bin Liraya Yakın Zarara Uğradılar

3 hayvanı telef olan Kınalı çifti, bu olay nedeniyle 50 bin liraya yakın zarara uğradı. Çocukları gibi gördükleri hayvanlarının telef olması nedeniyle şiddetli üzüntü de duydular. Bu ineklerde günlük 200 lira gelir ettiğini söyleyen Fahriye Kınalı, bu kazançla geçindiklerini ve üniversite sınavına hazırlanan çocuğunu dershaneye gönderdiğini ifade etti. Hayvanların telef olması aileyi yıktı. 

Diğer yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü şarbon virüsü ve etki alanları hakkında geniş çaplı bir araştırma başlattı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@