Sahte İçkiye Dikkat 25 Gramı Kör Edebilir

Özellikle yılbaşı gecesinde tüketilen sahte içkiler insanların hayatlarını ciddi oranda tehlikeye atabilmektedir.

Sahte İçkiye Dikkat 25 Gramı Kör Edebilir

Yılbaşında Daha Dikkatli Olun 
Özellikle yılbaşı gibi yoğun bir şekilde içki tüketildiği dönemlerde piyasaya daha çok miktarda sahte içki sürülmektedir. Bu içkilerin fiyatları gerçeklerine göre çok ucuz olmakla birlikte ölümcül riskleri de beraberinde barındırmaktadır. Öyle ki sahte içkiler içerisinde bulunan metil alkolün 25 gramı dahi insanları kör etmeye yetmektedir. 

Zehirlenme Belirtileri
Sahte içkiden şüphelenen kimselerin şikayetleri genel itibariyle aynıdır. En çok karşılaşılan standart ifadelerden birisi ise sahte içki tüketenlerin lapa lapa kar yağıyormuş gibi bir manzara görmeleridir. İşte bu görüntü körlük başlangıcı olarak adlandırılmaktadır. Belirtiler ise genellikle ilk 12 saat içerisinde kendisini göstermektedir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalanlar derhal en yakın doktora gitmelidir. 

Körlük belirtilerinin yanı sıra baş ağrısı, kusma, bilinç kaybı, mide bulantısı gibi belirtiler de söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda sahte içki istenilmese de sahte içki tüketmek söz konusu olabilmektedir. İşte bu tür durumlarla karşılaşmamak için içeceklerin şişelerini kontrol etmek ve açılmamış şişelerden tüketim yapmak gereklidir. Böylelikle bir nebze olsun sahte içkiden korunmak mümkün olacaktır. Ayrıca bilinen ve güvenilir olan mekanlarda vakit geçirmek de doğru bir yöntem olacaktır. Bunlara rağmen belirtiler ortaya çıkarsa en yakın acil servise gidilmesi gereklidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE