Sağlık Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar

Sağlık teknisyenliği nasıl bir meslektir, bu mesleği yapmak isteyenler hangi bölümleri okumalıdır, maaşları ne kadardır gibi pek çok soruyu yanıtlıyoruz.

SAĞLIK 19.04.2019, 20:32
Sağlık Teknisyeni Kimdir, Ne İş Yapar

Sağlık Teknisyeni Kimdir?
Sağlık personeli teknisyeni ile sağlık teknikeri oldukça sık karıştırılan mesleklerdir. Teknisyenler meslek lisesi mezunu kişiler iken, teknikerler 2 yıllık dediğimiz önlisans mezunu kişilerdir. Bu yüzden sağlık teknikerliği, sağlık teknisyenliğinden daha kariyerli bir meslektir. 

Sağlık teknisyenleri sağlık meslek lisesinden mezun olan kişilerdir. Lisede anestezi, ATT gibi çeşitli alanlarda eğitim alan kişiler mezun olduklarında teknisyen sıfatını alırlar. Teknisyenler lise KPSS sınavına girerek atanma şansına sahiptir. Mesleğe 18 yaş gibi oldukça erken bir yaşta atılmaları son derece avantajlıdır. Mesleğe başladıktan sonra eğitimlerine devam ederek sağlık teknikeri olma şansları da mevcuttur. Ancak ülkemizde eğitim düzeyinin artması ile teknisyen alımları oldukça azalmıştır. Tekniker ve 4 yıllık lisans mezunlarının sayısının fazlalığı sebebiyle teknisyen yerine daha yüksek eğitime sahip kişiler tercih ediliyor. Bu yüzden teknisyenler, var olan eğitimleri ile yetinmeyip daha fazlası için eğitimlerine devam etmelidirler. Böylece iş imkanı daha fazla olacaktır. 

Sağlık Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?
Sağlık teknisyeni maaşı lise mezunu kişilere göre yeterlidir. Kamu ve özel sektörde de iş imkanına sahiptirler. Ancak alacakları ücret bir nebze az olacaktır. Kamuda ortalama 3.500 bin TL, özel sektörde ise ortalama 2.500 TL gibi bir maaş alabilirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)