Sağlık Personelleri Döner Sermaye Gelirleri

Sağlık-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı olarak görev yapan Ekrem Özdemir, sağlık personellerinin döner sermaye gelirlerinin azalmasına tepki gösterdi.

SAĞLIK 21.02.2019, 22:35
Sağlık Personelleri Döner Sermaye Gelirleri

Döner Sermayenin Miadı Dolmuştur
Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde basın açıklaması yapan Sağlık-Sen İzmir Şubesi döner sermaye sisteminin miadının dolduğunu açıkladı. Her geçen gün döner sermayeden gelen gelirin azaldığına dikkat çeken Özdemir, 200 sağlık personeli ile bu durumu protesto etti. 

14 yıldır döner sermaye fiyatlarının hiç artmadığını belirten Özdemir, enjektör uygulamasını örnek verdi. Özdemir enjektör uygulamasının enjektör bedelinden dahi düşük olduğunu aktardı. Bu ise işini aşkla şevkle yapmak isteyenlerin motivasyonunu kırmaktadır. 

Birkaç yıl içerisinde tüm çalışanların sabit döner sermaye geliri almaya başlayacağını da aktaran Özdemir, bu durumun tüm çalışanlar tarafından hoşnutsuzlukla karşılandığını da aktardı. Döner sermaye üzerinden maaş verilen kişilerin bulunması da diğer çalışanlara verilen payların azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle döner sermayeden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi talep edilmektedir. 

Döner sermaye katsayılarının artırılması da sağlık çalışanlarının talepleri arasında yer aldı. Döner sermayeden Sağlık Bakanlığı’na ayrılan merkez payının kaldırılması da döner sermaye gelirlerini artıracaktır. SHÇEK payına ayrılan vergilerin kaldırılması da talep ediliyor. Bu sayede döner sermayeden personele daha fazla pay ayrılması sağlanmış olacak ve personeller memnun olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@