Sağlık Personeline Şiddete Tutuklama Geliyor

Sağlık personeline hemen hemen her gün şiddete maruz kalması sebebiyle harekete geçen Meclis, şiddet uygulayanlara tutuklu yargılanma süreci işletecek.

Sağlık Personeline Şiddete Tutuklama Geliyor

Hizmet Memnuniyeti de Şiddet de Arttı 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Edirne’de katıldığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet hakkında yöneltilen bir soruya da yanıt veren Metin Memiş hali hazırda Meclis’te Sağlık Komisyonu’nda bir kanun teklifinin bulunduğunu belirtti. bu teklife göre sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların yargılamaları tutuklu bir şekilde devam edecek. Mevcut düzenlemelere göre şiddet suçu işleyenler tutuksuz yargılanmak üzere savcılar tarafından bırakılıyordu. Bu da suç işleyenleri caydırmıyor bilakis teşvik ediyordu. 

Memiş, hastaların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin %36’dan %76’ya çıktığını ancak çalışanlara uygulanan şiddetin de arttığını dile getirdi. Bunun oldukça düşündürücü bir istatistik olduğunu belirten Memiş son 5 yıl içerisinde 60 bin sağlık çalışanının şiddet gördüğünü de sözlerine ekledi. Bu sayılar elbette ki resmi olarak kayıtları tutulan sayılardır. İstatistiklere yansımayan pek çok vakanın da olduğunu tahmin etmek güç olmayacaktır. 

Memiş, 60 bin şiddet vakasının 48 bin tanesinin sözlü 12 bin tanesinin de fiili olduğunu aktardı. Sayının oldukça yüksek olmasının pek çok nedeni bulunurken bunlardan birisi de caydırıcı cezaların bulunmamasıdır. İşte Meclis’te görüşülecek olan bu düzenleme ile birlikte sağlık personelleri şiddet uygulayanlara tutuklu yargılama süreci getirilebilecek.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE