Sağlık Personeli Olmak İçin Ne Yapmalı

İş imkanı oldukça fazla olan sağlık personeli mesleği pek çok kişiyi cezp etmektedir. Peki, nasıl sağlık personeli olunur?

SAĞLIK 18.04.2019, 21:40
Sağlık Personeli Olmak İçin Ne Yapmalı

Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?
Sağlık personeli oldukça geniş bir kavramdır. Sağlık alanın da çalışan herkes sağlık personelidir. Kamu ya da özel sektör fark etmeksizin hastanelerde, diyaliz merkezlerinde, aile sağlığı merkezlerinde, üniversite hastanelerinde ve benzer sağlık kuruluşlarında çalışan kişiler sağlık personelidir. Bu mesleği yapmanın en kısa yolu sağlık meslek lisesinden mezun olmaktır. Buradan mezun olan kişiler lise KPSS ile atanabileceği gibi özel sektörde de iş bulabilirler.

Dilerlerse 2 yıllık ya da 4 yıllık sağlık bölümlerini okuyarak eğitimlerini ilerletebilir ve daha iyi pozisyonlarda iş imkanına kavuşabilirler. 
İki yıllık ya da dört yıllık sağlıkla ilgili bölümlerden mezun olan herkes sağlık personeli olmak için adaydır. Bunun için başarı ile mezun olmak gerekir. Sonrasında KPSS ile kamuya atanılabilir ya da özel sektörde iş bulunabilir. Bakanlık tarafından onaylanan herkes sağlık personeli olarak görev yapabilecektir. 

Sağlık Personeli Maaşları
Sağlık personeli kavramı ne kadar genişse maaşlar da oldukça çeşitlidir. Bir hemşire 4 bin TL maaş alırken, bir teknisyen 3 bin TL maaş alacaktır. Bir sekreter özel sektörde asgari ücretle çalışırken, kamuda 3 bin TL üzerinden maaş alabilecektir. Kısacası sağlık personeli maaşları çalışılan kurum ve yapılan göreve göre netleşecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)