Sağlık Özrü Olan Öğretmen Ne Zaman Emekliliği

Emekli olmasını gerektirecek sağlık özrü olan öğretmen Haziran ve Temmuz aylarını beklemeden emeklilik isteyebilecektir.

SAĞLIK 29.02.2020, 23:16
Sağlık Özrü Olan Öğretmen Ne Zaman Emekliliği

Emeklilik Şartı Sağlanmalıdır

Yasa gereği öğretmenler Haziran ve Temmuz aylarına emekli edilmektedir. Böylece eğitimin aksamaması hedeflenir. Bu 2 ay dışında emekli olmak isteyenler ise bazı şartları sağlamalıdır. İstisnai durumlarda öğretmenlerin eğitim dönemi içinde emekli olmasına imkan tanınmaktadır. Bu istisnalardan biri de sağlık özrüdür.

Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik istenmesi halinde görev yapılan il sınırları içinde aynı sınıf ve branşta fazla öğretmen olması gerekir. Bu şartlar sağlanıyorsa ve bakanlık uygun görürse emeklilik onaylanacaktır. 

Valiliklere verilen yetki devri ile emeklilik işlemlerinin istisnaları düzenlenmiştir. Bu düzenlemede emekli olmak zorunlu bir özrü olduğunu kanıtlayanlar Haziran ve Temmuz ayları dışında emekli olabilecektir. Memur emeklilik isteyecektir ve özrünü belirtmek için Sağlık Kurulu raporu alacaktır. Bu rapor memurun özlük dosyasına eklenecektir. Gerekli inceleme yapıldıktan emeklilik işlemi uygun görülebilecektir.

Kimler İçin Emeklilik İstenebilir?

Memur sadece kendisi için değil eşi, kardeşi, anne, baba ve kardeşi, yargı kararı ile hakkında vasi tayin edildiği kişi için de özür bildirebilecektir. Bu kişilerin sağlık durumu için de son 6 ay içinde en az 3 doktor imzası ile alınmış sağlık kurulu raporu sunulması gerekir. Emeklilik şartları sağlanıyorsa yakınlarının hastalığı halinde de sağlık özründen emekli edilebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)