Sağlık Market Projesinin Detayları Belli Oldu

Sağlık kuruluşlarının ihtiyaçlarının daha hızlı ve daha ekonomik olarak karşılaması planlanan Sağlık Market uygulaması büyük heyecan yaratmış durumda.

SAĞLIK 09.09.2018, 15:15
Sağlık Market Projesinin Detayları Belli Oldu

Ülkemiz son zamanlarda ekonomik olarak özellikle Dolar kurundaki artış ile zor anlar yaşasa da bu durumdan çıkmak ve dövizin ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini kırabilmek adına yeni projeler oldukça ilgi toplamaktadır. Bunlardan biriside Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ‘’Sağlık Market’’ projesi olmuştur.

Uygun Maliyetli Sağlık Hizmetleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ‘’ Sağlık Market’’ projesi ile ilgili yapılan açıklamada; ‘’ Sağlık kuruluşlarının ihtiyacı olan tıbbı cihaz ve sarf malzemelerinin daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde karşılanması amacıyla kurulacak çeşitli büyüklükteki Sağlık Marketlerde yerli üretici desteklenmesi sağlanacaktır. Fiyatlarda yüzde 15 gibi bir gerilemenin olacağı proje ile artık dışa bağımlı olmadan milli bir sistem ile sağlık ihtiyaçları karşılanırken dövize olan bağımlılık en az seviyeye indirilmiş olacaktır.’’ şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaların devamında ise; ‘’ Artık sağlık harcamalarında toplu alımların yerine ihtiyaçlar dâhilinde sağlık marketlerden alım sistemine geçilecektir. Sık alımlar sayesinde stoklama maliyetleri ve riskleri ortadan kaldırılarak verilen sağlık hizmetinin kalitesini de arttırmayı planlamaktayız. Kurulan marketlerden yapılacak alımlarda elektronik ihale yöntemi ile satın almalar gerçekleştirilirken ilk aşamada sağlık ihtiyaçlarının yüzde 20’lik kısmının sağlık market projesi ile karşılanması planlanmaktadır.’’ şeklinde açıklamalarına son vermiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@